,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
Do Zabrza na Gregorian!

Fot. materiały promocyjne zespołu

W marcu jeden z najbardziej rozpoznawalnych chórów świata przyjedzie do Zabrza. Chór Gregorian znany jest z tego, że największe przeboje muzyczne wykonuje w niezwykłych "gregoriańskich" aranżacjach. Już niedługo będziemy mieli okazję posłuchać rewelacyjnych "zakonników" na żywo!

Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku w Niemczech. Strzałem w dziesiątkę okazał się oryginalny pomysł Franka Petersena, znanego producenta muzycznego z Hamburga, na połączenie średniowiecznego chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką popową i rockową. I właśnie ten pomysł zapoczątkował okres świetności zespołu Gregorian. Już pierwszy album grupy "Masters of chant" przyniósł jej popularność i fale sukcesów – status złotej płyty w 6 krajach Europy, w Portugalii platyna. Dostał się również do prestiżowej listy TOP 10 w aż dziesięciu krajach świata.

Zachęcony sukcesem zespół, wydał rok później drugi album, "Masters of chant - chapter two". Okazało się, że pomysł przerabiania popularnych utworów na styl gregoriański nie znudził się publiczności. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces swojej poprzedniczki, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii. Album dostał się na 6 miejsce TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów. Singiel "Moment of Peace" stał się spektakularnym hitem.

Tuż po opublikowaniu dwóch pierwszych płyt Frank Peterson, Carsten Heusmann, Jan-Eric Kohrs i Michael Soltau przygotowywali się do produkcji trzeciej części kolekcji w roku 2003. Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, piosenki zostały utrzymane w stylu chorału gregoriańskiego. Zarówno przy pierwszych płytach, jak i teraz kryterium wyboru utworów jest proste: Gregorianie stosują w swej muzyce wyłącznie siedem tonów. W praktyce oznacza to jednak problemy z doborem repertuaru, tak, by odpowiadał on tonacji i tym samym został dobrze zaaranżowany i wykonany.

Chorał gregoriański to jednogłoskowy śpiew liturgiczny w Kościele rzymskokatolickim. Piosenki muszą sprostać tym regułom, co jak widać, imponująco wychodzi śpiewającym "mnichom" – w ich repertuarze znajdziemy cały przekrój muzycznego świata – od Stinga po Duran Duran.

Oprócz serii "Masters of chant" w dorobku zespołu są też takie pozycje jak krążek "The Dark Side", na którym pojawiły się cięższe brzmienia, czy "Gregorian Christmas: Chants & Motets" – alternatywa do tradycyjnej muzyki bożonarodzeniowej.

Wielka popularność Gregorian przyczyniła się do powstania wielu naśladowców, nie mniej jednak to właśnie Gregorianie są jedynym, niepowtarzalnym i charakterystycznym zespołem. Ich największe hity będziemy mieli okazję usłyszeć już w marcu w Łodzi, Zabrzu i w Warszawie!

Miejsce: Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul. Gen. de Gaulle’a 17
Termin: 15.03.2011 r., godz. 19.00
Kontakt DMiT: tel. 032 271 66 22, 271 56 41 w. 32
Ceny biletów: 95 zł, 115 zł, 145 zł
Jak kupić (punkty sprzedaży, zakup przez internet): www.eBilet.pl lub www.ticketpro.pl


Fot. materiały promocyjne zespołu
Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12