,
 PORTAL  >  WIADOMOŚCI  >  ARTYKUŁ
W muzeum o języku śląskim

Paweł Wróbel, Potańcówka, 1981, Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie w Katowicach serdecznie zaprasza na ostatnie spotkanie ze śląską mową organizowane w ramach cyklu "O Śląsku po ślónsku" 26 czerwca 2010, o godz. 12.30. Ostatnie spotkanie z cyklu stanowić będzie swoiste podsumowanie rozważań o śląskiej mowie i jej miejscu w życiu Górnoślązaków.

Tym razem zgłębiać będziemy tajemnice pochodzenia śląskich słów oraz wpływów, jakie na godkę wywarły języki ościenne. Zastanowimy się także nad współczesną kondycją śląszczyzny.

Organizatorzy przygotowali specjalny prezent na zakończenie cyklu. Pierwszych 60 osób otrzyma kupon uprawniający do 15% rabatu na zakup książki "Najpiękniejsze śląskie słowo" wydanej przez wydawnictwo Muzeum Śląskiego i "Gazety Wyborczej" w serii Biblioteka Gazety Wyborczej.

Spotkaniu towarzyszyć będzie także promocja pierwszego śląskiego ślabikorza (elementarza) wydanego staraniem Pro Loquela Silesiana. Warto podkreślić, że elementarz ten nie będzie dostępny w regularnej sprzedaży. Niemal cały nakład trafi do śląskich szkół. Udział w spotkaniu będzie więc niepowtarzalną okazją zakupienia własnego egzemplarza.

Sobota 26 czerwca, godz. 12:30, WSTĘP WOLNY!

Po spotkaniu będzie możliwość obejrzenia wystawy sztuki nieprofesjonalnej "Śląskie ABC według Pawła Wróbla" z przewodnikiem. Obrazy omówione zostaną w mowie śląskiej w kontekście biografii autora i jego związków z grupą janowską. Odkrywać będziemy też etymologię i związki frazeologiczne słów, które stanowią klucz kompozycyjny wystawy.

Muzeum Śląskie

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12